Zanášení odpadového potrubí v domácnostech je běžný jev. Z tohoto důvodu také míváme doma různé amatérské pomůcky, s nimiž si snadno vypomáháme, pokud dojde k lokálnímu problému například v kuchyni či v koupelně nebo na toaletě. Patří sem známý gumový zvon, hydroxid sodný, různé ekologické bakteriální požírače biologických usazenin a také instalatérská péra. Je-li nános nečistot relativně tenký, není problém poradit si svými silami a nemusíte kvůli tomu volat instalatéry.
K závažnějším situacím však dochází tehdy, není-li možné touto cestou závadu odstranit, což může nasvědčovat i problému v kanalizační přípojce či celé soustavě. Nebývá to sice tak často, ale stává se to, a tehdy si nikdo jiný, než instalatérské firmy s čištěním kanalizace https://www.kanalizace-instalateri.cz/cisteni-kanalizace neporadí.
Co se do kanalizace může dostat
Kanalizační potrubí je svod dešťové vody a odpadů z domácností a dalších obytných a nebytových prostor. Velmi snadno se tu proto setkáte i s většími kusy organických či anorganických hmot i syntetických materiálů. Objevíte tu kousky igelitu, polystyrenu, gumy, textilu, ale i listí, kameny, bahno, písek, větve a kořeny stromů. Některé z kořenů mohou prorůstat skrze praskliny v potrubí a vytvářet tu nepropustnou zátku, na níž se nabalují další předměty.
Neriskujte újmu na zdraví
Kanály bývaly odjakživa symbolem opovržení a málokdo si libuje v tom, do těchto prostor vstupovat. Nejen, že to tu děsivě páchne, ale jsou tu doslova na každém kroku miliardy nebezpečných patogenních bakterií. Proto se také při čištění odpadů a kanalizace musí používat ochranné prostředky, což mohou amatéři podcenit. Týká se to samozřejmě i čištění odpadů v domácnosti, při demontování sifonů umyvadel a dřezů. Nezapomínejte, že bakterie pronikají do lidského organismu i při kontaktu s pokožkou, což je jasný důvod oblékat ochranné gumové rukavice.