Internet není tak pěkným místem, jak bychom mohli očekávat. To se týká především diskusí a komentářů, zvláště pokud nejsou moderovány. Obecně totiž platí, že na internetu může každý napsat prakticky cokoliv, pokud to neporušuje zákon. A často ani nejsou trestáni, neboť policie mají mnohdy důležitější věci na práci. Právě zde tak zdaleka nejčastěji narazíme na takzvané internetové trolly. Jsou to obvykle lidé, kteří touží po pozornosti a snaží se ji na internetu získat. Zdaleka nejčastěji tím, že píší komentáře nebo články, které jsou minimálně kontroverzní. Jejich cílem je vyvolat diskusi a získat reakce, ať už pozitivní či negativní.
Proč je to ale takový problém? Protože tím v podstatě znemožňují normální diskusi. Když totiž bude celé vlákno zaplněno podobnými komentáři, smysluplná diskuse bude v podstatě nemožná. A o tom jim jde především – aby se veškerá pozornost soustředila jen a pouze na ně. Jak ale poznáme, zda se jedná o trolla, který chce jen rozdmýchat, nebo své příspěvky myslí skutečně vážně? Občas to totiž není příliš snadné rozeznat, neboť obě skupiny brání své příspěvky stejně vášnivě, a často používají totožné argumenty. Pár rozdílů zde ale je. V první řadě mají trollové často více účtů, kterými si sami přispívají do diskuse, aby to vypadalo, že zde diskutuje více lidí.
Poznáme to tak, že tito diskutující mají mnohdy neexistující jména – když se podíváme do databáze, zjistíme, že takový člověk vůbec neexistuje. Také mnohdy vidíme, že onen člověk není smysluplné diskusi vůbec přístupen. Namísto odpovědí na naše otázky odpovídá mnohdy buď invektivami či rovnou emotikony. V takovém případě si můžeme být jisti, že máme co do činění s trollem. Jak se v takovém případě zachovat? Nejlepším řešením je nenechat se zatáhnout s nimi do diskuse, neboť přesně to chtějí. Můžeme si být totiž jisti, že je rozhodně nepřesvědčíme, ať by naše argumenty byly sebelogičtější. Byla by to tedy jen a pouze ztráta času.